650سالمند از خدمات طرح خانه برای ریشه بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان بهره مند شدنددکتر کامران سلیمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از طرح خانه برای ریشه به عنوان گسترده ترین طرح در کشور جهت آموزش و انجام اصول خود مراقبتی برای جامعه بازنشستگان و همراهان آنها یاد کرد و افزود: حدود 70 درصد بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی شهرستان تاکستان که بیشتر آنها دارای بیماری های مزمن هستند، شناسایی و در این طرح شرکت کرده اند.
وی اضافه کرد: در قالب این طرح که به ابتکار بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان اجرا می شود، بازنشستگان با همکاری کانون بازنشستگان شهرستان به گروه های سنی در دهک های مختلف تقسیم شده و به صورت متناوب جهت ویزیت پزشک عمومی و آزمایش های اولیه به پلی کلینیک قدس معرفی می شوند و پس از شناسایی بیماران به پزشک متخصص ارجاع داده می شوند و تحت نظر مستمر قرار می گیرند.
سلیمانی ادامه داد: از بین این بیماران تعدادی در قالب گروه های اجتماعی به صورت هفتگی در کلاس های آموزشی در مکانی به نام خانه همدلی و همزبانی شرکت و تحت ضوابط خاصی و با نظارت فنی مسئولان بیماران گروهی به عنوان تیم آموزشی جهت آموزش بیمار به بیمار انتخاب می شوند.
وی اضافه کرد: در سال گذشته یک هزار و 900 نفر از بازنشستگان این شهرستان مورد آزمایش قرار گرفتند تا درصورت وجود قند یا کلسترول و یا مورد خاص در آزمایش، به متخصصان مربوطه جهت مداوا هدایت شوند.
رئیس بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان افزود: بیماران پس از ترخیص با یک پرستار ارتقا دهنده سلامت برای ارتباط خواهند داشت و تمام سوال های خود را از طریق شماره تلفن مورد نظر در تمام ساعات شبانه روز مطرح کرده و بلافاصله پاسخ مناسب را دریافت می کنند.
وی، استفاده از ابزارهایی مانند فضای مجازی، CD صوتی و تصویری به زبان های محلی تاتی و ترکی علاوه بر زبان رسمی کشور را در آموزش بیماران بسیار اثر بخش دانست و افزود: این ابزارها موجب می شود تا مسائل پیچیده پزشکی به زبان ساده عنوان شده و برای بیماران قابل فهم و اثر بخش باشد.
سلیمانی گفت:این مرکز درمانی با هدف بالا بردن سطح دانش و پیشگیری از بروز بیماری و آشنایی بیشتر بیماران با بیماری خود و نحوه بر خورد با آن بویژه در بیماریهای مزمن، آموزش های گسترده و چند جانبه را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان برای اجرای 2طرح خانه برای ریشه و طرح مراقبت مادر و نوزاد در منزل در پنجمین کنگره ملی خود مراقبتی و دومین جشنواره آموزش موفق به کسب تندیس و لوح این جشنواره شد.
بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان یکی از 2بیمارستان تامین اجتماعی استان قزوین است که با 104 تخت به بیماران خدمات ارائه می کند.
در چهار ماهه سال جاری سه هزار و 189بیمار در این بیمارستان بستری و یک هزار و 236جراحی در آن انجام و 28هزار و 900بیمار نیز به درمانگاه قدس این بیمارستان مراجعه کرده اند.
7388*3013
خبرنگار:پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید