کردستان به تنهایی ظرفیت تولید گوشت قرمز مورد نیاز کشور را داردبه گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، آیت الله حسن عالمی عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه کشاورزی و دامداری در کردستان سهم عمده ای در اقتصاد و اشتغال دارد افزود: می توان با توجه بیشتر به این عرصه از پتانسیل های کردستان بسیاری از نیازهای کشور را تامین کرد.
به گفته وی، 2 معضل بیکاری و در آمد پایین سرانه مردم از چالش های استان بوده و شکوفا شدن اقتصاد مقاومتی در استان هایی مانند کردستان در بخش های مولدی چون کشاورزی علاوه بر زودبازده بودن کم هزینه نیز است.
وی با تاکید بر اینکه باید سیاست های مهار آبهای مرزی در کشور بویژه در کردستان به جد پیگیری شود افزود: رسیدن به این هدف نیازمند فعالیت جدی تشکل های بخش کشاورزی در عرصه های تولید است.
وی با عنوان اینکه می توان در فضای گلخانه ای 18 برابر فضای باز محصولات کشاورزی تولید کرد اضافه کرد: تولید 2.3 کیلوگرم محصول از هر مترمکعب آب در کردستان جای تقدیر دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این آئین گفت: بیش از 20 درصد از تمام رفع تداخلات اراضی صورت گرفته در کشور در این استان صورت گرفته است.
کریم ذوالفقاری افزود: در کردستان به ازای هر یک متر مکعب آب 2.3 کیلو گرم محصولات کشاورزی تولید می شود و در حالی که میانگین کشوری 1.5 کیلو گرم است.
وی ادامه داد: هم اکنون آبی کردن 17 هزارو 710 هکتار از اراضی دیم استان شروع شده و طی یک سال برای اجرای این طرح یک هزار میلیارد ریال هزینه شده و 38 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی از احداث 15 تا 20 هکتار گلخانه جدید در استان خبرداد و گفت: در فروردین سال 97 فاز اول کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی برای محصول توت فرنگی راه اندازی می شود.
استان کردستان یک میلیون و 120 هزار هکتار زمین زراعی دارد که سالانه نزدیک به سه میلیون تُن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در استان تولید می شود.
بیش از 120 هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی در استان کردستان مشغول به فعالیت هستند.
**خبرنگار: حسن حسین زاده /**انتشار دهنده: امید بهمنی
3034/6108انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید