نماینده رشت: ربیعی باهمه کمبودها ومشکلات کارنامه موفقی داشته است/ نظام جامع تامین اجتماعی در کشور اجرا شودبه گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی به عنوان نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر امروز(چهارشنبه) در جلسه علنی مجلس با بیان اینکه بزرگترین مشکل کشور ما که مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب نیز قرار گرفته است، نظام جامع تامین اجتماعی است، اظهار کرد: خواهش من این است که وزیرپیشنهادی وقتی رای آورد نظام جامع تامین اجتماعی را در کشور اجرا کند.
وی افزود: «علتی که قبول کردم صحبت کنم قاطبه دوستان وهمکاران خوب ما در کمیسیون اجتماعی بود که آمده و مطالبی گفتند که اجازه خواستم عنوان کنم».
این نماینده موافق گفت: قرار است که در مورد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت کنیم؛ وزارتخانه ای که زندگی بازنشستگان، حقوق کارگران، درمان 50درصد مردم کشور و مقابله با آسیب های اجتماعی و حمایت از نیازمندان در این وزارت خانه بحث می شود.
وی اضافه کرد: البته در اثنای بحث، مخالفان، عملکرد حوزه اقتصادی و شستا را گفتند که 5 تا 10درصد وظیفه وزارت رفاه این است و وزیر محترم هم به کرار اعلام کرده که من تمایلی به کار اقتصادی ندارم و تکلیف شستا را مشخص کنید، بنابراین خیلی چیز پیچیده ای نیست.
وی گفت: مسوولیت های وزارت رفاه، عدالت اجتماعی، حمایت از اقشار کم درآمد، احقاق حقوق کارگران و کارفرمایان، ساماندهی کودکان کار و مقابله با آسیب های اجتماعی است؛ کسی که قرار است در بطن، کف و پایین هرم جامعه به این اقشار آسیب پذیر خدمت دهد باید از خود همین ها باشد؛ با عرض پوزش نمی توانیم یک وزیر اتوکشیده را برای حوزه وزارت رفاه و تامین اجتماعی بگذاریم.
جعفرزاده ایمن آبادی گفت: وزیر پیشنهادی کسی است که کارنامه نسبتا موفقی دارد، البته پورابراهیمی از افتخارات مجلس است و من خواهشی که از ربیعی دارم این است که حتما با این استاد بزرگ که از چهره های شاخص مجلس است نشست بگذارد و ابهام ها را رفع کند ولی وزیر تعاون و رفاه اجتماعی کارنامه بسیار خوبی را در وزارت رفاه بزعم ما ارائه کرده که قابلیت دفاع دارد.
وی ادامه داد: از سال 1393، تفاوت های فاحشی را درحوزه وزارت رفاه دیدیم؛ روند کاهشی نرخ مشارکت متوقف شد، جمعیت فعال کشور در روندی صعودی از 23 میلیون و 800هزار نفر در سال 93 به 25میلیون و 800هزار نفر در سال 95رسید.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: نرخ مشارکت با چنین تغییری در روندی صعودی با 37.2 درصد در سال 93 به 39.4درصد در سال 95رسید که در سال های اخیر بی سابقه بود.
وی در باره تفکیک جنسی نرخ مشارکت هم گفت: اطلاعات نشان می دهد که روند نزولی مشارکت زنان در دو سال اخیر متوقف شده است. تصمیم برای پیدا کردن شغل در بین زنان جامعه افزایش پیدا کرده است. نرخ مشارکت زنان از سال 93 تا 95 از 12درصد به 15درصد رسیده است.
نماینده مجلس دهم افزود: در توسعه کارآفرینی و اشتغال به عنوان یکی از دغدغه های اصلی کشور که جزو ماموریت های این وزارتخانه است فعالیت های خوبی اجرا شده و طرح توسعه و حمایت از مشاغل خانگی، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، طرح تامین منابع مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندیف توسه اشتغال روستائی و طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایداری طرح تکاپو از جمله برنامه های ربیعی بوده است.
وی ادامه داد: بهبود رفاه اجتماعی، به عنوان یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید است که از اقدامات انجام شده تشکیل پایگاه رفاه ایرانیان به عنوان یکی از زیرساخت های ضروری برای تجمیع اطلاعات و آمار مورد نیاز بوده که طرح هدفمندسازی یارانه ها را خیلی بهبود بخشیده و در همین جا سه هزار میلیارد تومان صرفه جویی کردیم.
جعفرزاده ایمن آبادی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده، اصلاح و بازنگری قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست و تامین امنیت غذایی و بهره مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم و کافی، افزایش یارانه های بیماران خاص، بیمه کارگران ساختمانی، اجرای طرح بیمه همگانی و گسترش بیمه خدمات سلامت و پرداخت هزینه کمتر از جیب مردم بوده است.
وی افزود: توسعه خدمات بهزیستی، توانمندسازی گروه های آسیب پذیر از اقدامات این وزارتخانه بوده که اقدامات شایسته ای برای خدمات رسانی به معلولان، کودکان و زنان آسیب پذیر هم انجام شده است. در زمینه آمار و اطلاعات از سال های 91 تا 95 حکایت از رشد 52 درصدی پایگاه های خدمات اجتماعی و رشد 83 درصدی در میزان خدمات ارائه شده در پایگاه ها در مناطق حاشیه نشین دارد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه روابط کار، از ماموریت های اصلی وزارت کار و رفاه اجتماعی، همکاری و تعامل موثر با نهادهای مدنی و تشکل های کارگری و نظارت بیشتر و مسایل بهداشت و ایمنی در محیط کار جزو اولویت های اصلی این وزارتخانه بوده است.
وی افزود: می توانیم به رشد 57درصدی تاسیس تشکل های کارگری و کارفرمایی، گسترش برنامه های بازرسی کار و آموزش های پیشگیری از حوادث ناشی از کار اشاره کنیم که در نوع خود کمک موثری به سالم سازی محیط کار و روابط کارگر و کارفرما به عنوان یکی از زیرساخت های کار بوده که شایستگی اش را داشته و انجام شده است.
جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: اولین ویژگی برنامه وزیر پیشنهادی، نوع جامع نگری در برنامه بوده است؛ ویژگی دوم داشتن رویکرد اجتماعی است. این برنامه با هدف قرار دادن توانمندسازی اقشار و گروه های محروم، فقیر و آسیب دیده اجتماعی تهیه شده و علاقمندی شخص آقای ربیعی و تسلط علمی و عملی اش به این موضوعات علوم اجتماعی توانسته که این مقوله را در توسعه اجتماعی رونق ببخشد.
وی تاکید بر سرمایه انسانی در بخش کارگری و تولیدی کشور را از ویژگی برنامه وزیر پیشنهادی رفاه اعلام و اظهار کرد: ضمن احترام به نظرات مخالفان که قطعا از روی دلسوزی است، نمی توانیم هر دقیقه یک وزیر را عوض کنیم. کسی در کسوت وزارتخانه ای به این بزرگی، چهار سال طول می کشد که بتواند با اجزای آن آشنا شود. کارنامه اش هم نسبتا موفق بوده است. با همه کمبود منابع و مشکلاتی که داشته، کارنامه نسبتا موفقی داشته است. طلبیعی است که در چنین وزارتخانه ای چهار تا اشکال هم داشته باشید که با راهنمایی دلسوزانه حل می شود.
جعفرزاده ایمن آبادی افزود: «بزرگترین مشکل کشور ما که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم است و 15، 20 سال است رهبر معظم انقلاب دستور فرمودند نظام جامع تامین اجتماعی است. مطلع هستنم برادر خوبم آقای ربیعی که همه دوستان به وی رای خواهند داد، کمیسیون تخصصی کاملا او را تایید کرده و اکثریت قریب به اتفاق تایید کردند و رای دادند خواهش من این است که ایشان وقتی رای آورد که انشاء الله خواهد آورد نظام جامع تامین اجتماعی را در این کشور اجرا کند و می دانم بسترسازی آن فراهم شده است».
سیام**6084*1724* خبرنگار: امیر خان زاده *انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید