حمایت بی نظیر دولت یازدهم از هزینه داروی بیماران صعب العلاج /پیوستن ایران به پروتکل بین المللی بازرسی و نظارتبه گزارش خبرنگار سلامت ایرنا ، رسول دیناروند روز یکشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: 10 سال است که تلاش می کنیم به پروتکل بین المللی بازرسی و نظارت دارو بپیوندیم و به زودی این اتفاق رخ خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق رخ دهد نظارت دارو ی ایرانی، اعتبار جهانی خواهد یافت.
وی با اشاره به کیفیت خوب داروهای ایرانی گفت: استاندارد های فعلی دارو منطبق بر استانداردها ی ایرانی است اما برخی پزشکان، انتظار دارند داروهای ما استاندارد سازمان غذا و داروی آمریکارا داشته باشند درحالی که چنین چیزی در دنیا مرسوم نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: این سازمان مطمئنا اگر فرآورده دارویی پایین تر از استاندارد های لازم باشد را اجازه ورود به کشور نمی دهد یا آنکه آنها را از بازار جمع آوری می کند و برهمین اساس هر سال، 10 تا 20 قلم دارو از بازار جمع آوری می شود.
دیناروند تاکید کرد: هرچند به حمایت از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی توجه داریم اما در مورد ضوابط حاکم بر دارو های کشور، سازشی انجام نمی شود.
وی تصریح کرد: ممکن است بسته بندی دارو های ما ساده باشد و بازار یابی برای آنها صورت نگیرد اما حق نداریم درمورد کیفیت آن شک کنیم.
به گفته وی، 95 درصد داروها ی کشور، تولید داخل بوده و 70 درصد بازار از نظر ارزشی در اختیار دارو های داخلی است و اگر به کیفیت دارو ها بی اعتماد باشیم، از نظر تکیه بر صنعت داخلی، دچار خلل می شویم.

**حمایت بی نظیر دولت یازدهم از هزینه داروی بیماران صعب العلاج
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هزینه دارو از جیب بیماران صعب العلاج قبل از دولت یازدهم، 45 درصد بود که در سال 95 به 11 درصد رسید.
دیناروند افزود: تعداد این بیماران، 500 هزار نفر است اما یک سوم هزینه کل داروی کشور مربوط به آنان است.
وی اضافه کرد: این اتفاق برخلاف کاهش اعتبار حمایت مالی از بیماران بود، اعتبار حمایت مالی از بیماران در سال آخر دولت قبلی، دو هزار و 400 میلیارد تومان بود درحالیکه این رقم در سال آخر دولت یازدهم به دو هزار و یکصد میلیارد تومان رسید اما به دلیل کاهش واردات دارو های گران قیمت و کنترل قیمت‌ها به جیب بیماران فشار نیامد.
وی خاطرنشان کرد: دسترسی راحت تر و افزایش نیافتن قیمت داروها جزو افتخارات دولت یازدهم است و در دولت دوازدهم نیز حفاظت خواهد شد.

** سهم صنعت داروسازی در بازار افزایش یافت
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سهم صنعت داروسازی از بازار کشور، چهار سال قبل ، 60 درصد بود که این رقم در سال 95 به 70 درصد رسید.
دیناروند افزود: طی چهار سال اخیر، سهم داروهای وارداتی در بازار 500 میلیون دلار کاهش یافت و به میانگین یک میلیارد دلار رسید.
وی با اشاره به کاهش قیمت استنت قلبی از چهار میلیون تومان به 500 هزار تومان طی چهار سال اخیر یادآور شد: میانگین کاهش قیمت تجهیزات پزشکی وارداتی، 25 درصد بوده است.

** نصب چراغ راهنمای تغذیه روی 90 درصد محصولات غذایی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: چراغ راهنمای تغذیه روی بیش از 90 درصد محصولات غذایی نصب شد.
دیناروند افزود: همچنین امسال 10 درصد از نمک تمام فرآورده های غذایی صنعتی کاهش یافت که منجر به کاهش بیماری های مربوط به فشار خون خواهد شد.
وی تصریح کرد: این اقدامات موجب افزایش اعتماد مردم به سازمان غذا و دارو شده است اما چون رانت برخی افراد به خطر افتاد و جلوی سوءاستفاده هایی گرفته شد، عده ای تلاش کردند این سازمان را تخریب کنند اما این تلاش های منفی به هیچوجه ما را از ادامه مسیر دفاع از حقوق مردم بازنمی دارد.

** ورود داروی های تک جدید به بازار در دولت یازدهم
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نسل جدید داروهای های تک بیولوژیک از جمله آنتی مونوکال ها در جهان رو به افزایش است.
دیناروند افزود: ایران نیز زیرساخت‌های خوبی برای تولید اینگونه داروها دارد و هشت شرکت دانش بنیان در این زمینه فعالیت دارند.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 30 پروانه داروی بیوتکنولوژی داخلی صادر شده و طی چهار سال اخیر نیز هشت داروی جدید های تک وارد بازار شده است.
وی ادامه داد: 85 درصد داروها ی بیماران ام اس در کشور با داروهای ایرانی مدیریت می شود که همه این داروها نیز های تک هستند.
دیناروند یادآور شد در دولت یازدهم، بیش از یکصد قلم دارو که سابقه تولید نداشته وارد بازار شده است.
دیناروند در پاسخ به سئوالی مبنی بر زمان فعالیت کمیسیون قیمت گذاری دارو گفت: صنعت داروسازی کشور مطمئن باشد که زمان قیمت گذاری دارو ها نزدیک است و مشکل آنها حل می شود.
وی درباره بدهی های صنعت داروسازی کشور نیز اظهار داشت: دولت و مجلس قول هایی در این باره داده اند و امیدوارم طی دو ماه آینده اتفاقاتی بیفتد چراکه ادامه وضعیت موجود سخت بوده و دستاوردهای به دست آمده در معرض خطر است.
اجتمام*9185**1418
خبرنگار: سادات حسینی خواه ** انتشار: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید