بازرگانان پاکستانی: تعرفه های کنسولی و عوارض گمرکی از سوی دولت ایران حذف شودبه گزارش شامگاه چهارشنبه ایرنا، سیزدهمین نشست شورای بازرگانی پاکستان و ایران با عنوان (شورای بازرگانی پاک-ایران) با هدف ارتقاء روابط تجاری دو جانبه با حضور ده ها تن از بازرگانان ایالت بلوچستان در شهر کویته برگزار شد.
در این نشست عمومی رئیس و اعضای جدید هیات مدیره اتاق بازرگانی حضور داشتند.
رئیس دائمی اتاق بازرگانی کویته در این نشست، با قدردانی از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در خصوص تعامل با بازرگانان پاکستانی و تسهیلات روادیدی، آسان تر شدن فرایندهای تجارت بین دو کشور را خواستار شد.
غلام فاروق ادامه داد: لازم است تعداد انبارهای کالا در شهر زاهدان افزایش یافته و مدت زمان ترخیص کالای بازرگانان در زاهدان در مقایسه با این زمان در کویته پاکستان، کاهش یابد.
وی بر لزوم سرعت بخشی احداث انبارهای جدید کالا در ایران و رفع مشکلات مربوط به توقف کامیون های ایرانی در مرز میرجاوه از سوی مسئولان ایرانی تاکید کرد.
غلام فاروق اضافه کرد: طرف پاکستانی یا دولت این کشور، بابت تعرفه های کنسولی یا عوارض گمرکی مبلغی از بازرگانان ایرانی دریافت نمی کند و این تعرفه ها از سوی ایران نیز باید اصلاح شود.
رئیس دائمی اتاق بازرگانی کویته با بیان اینکه اراده سران دو کشور ایران و پاکستان، ارتقای روابط تجاری و افزایش مبادلات تجاری دو کشور به پنج میلیارد دلار در سال است، اضافه کرد: در این خصوص، نگاه ویژه به همسایگان به ویژه به کشور ایران است.
معاون ارشد اتاق بازرگانی کویته نیز طی سخنانی در این نشست، با تقدیر از تعامل نزدیک سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با نمایندگی های تجاری در کویته و تقدیر از عملکرد نمایندگی ایران، اجرایی شدن توافق های پیشین نشست مشترک تجارت مرزی دو کشور را از سوی طرف ایرانی خواستار شد.
ایوب خِلجی تاکید کرد که تمامی تلاش های بازرگانان ایالت برای رساندن میزان مبادلات تجاری به هدف 5 میلیارد دلاری مورد تاکید سران دو کشور بوده و با توجه به اینکه ایالت بلوچستان پاکستان هم در مرز زمینی و بخشی از مرز آبی، تنها معبر ورودی ترانزیت کالا به ایران است، بازرگانان این ایالت به دنبال سهم بیشتری در این روابط هستند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته نیز در این نشست، مطالبه بخش خصوصی از دولت ایالتی بلوچستان و دولت فدرال برای اجرای توافقات کمیسیون مرزی، بازگشایی و افتتاح مرز ریمدان-گبد و پیشین- مند را خواستار شد.
محمد رفیعی، ‘ فعال شدن بازارچه های مرزی، مرمت و بازسازی جاده ترانزیتی کویته-تفتان و خط ریلی کویته-زاهدان و پیگیری تجار برای ایجاد شعبه های بانکی در ایران و ایجاد روابط بانکی و بسترسازی برای افزایش تعامل اقتصادی’را از عوامل موثر توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان عنوان کرد و مطالبه این اصول راهبردی از دولت ایالتی بلوچستان و دولت فدرال را از بازرگانان پاکستانی خواستار شد.
وی از اعضای اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و بازرگانان پاکستان خواست، با توجه به موقعیتی که بین مقامات عالی رتبه کشور پاکستان دارند، این موضوعات را در دستور کار مطالبه خود قرار دهند.
رفیعی در ادامه سخنانش به تجار پاکستانی اطمینان داد که سفارت و نمایندگی های ایران در پاکستان به دنبال حل موانع و رفع مشکلات تجار دو کشور هستند.
51 اتاق بازرگانی منطقه ای، پنج اتاق مشترک، هشت اتاق بازرگانی و صنایع کوچک، 11 اتاق بازرگانی زنان و 12 انجمن و اتحادیه تجاری از سراسر پاکستان زیر نظر فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان، در این کشور فعالیت می کنند.
کویته مرکز ایالت بلوچستان واقع در جنوب غربی پاکستان است . این ایالت حدود یک هزار کیلومتر مرز مشترک زمینی با ایران دارد.
به گزارش ایرنا، آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است.
این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.
شبد**آساق **6125**1723**1379
خبرنگار: سیدبهادر حسینی تشنیزی** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید