امداد رسانی در خراسان رضوی و گلستان ادامه داردمرتضی سلیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با اشاره به اینکه به دلیل وقوع سیل در 6 استان کشور (گلستان، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و هرمزگان ) تا کنون 12 نفر جان خود را از دست داده‌اند، گفت: 6 نفر نیز مفقود شده و امدادرسانی در خراسان رضوی و گلستان همچنان ادامه دارد.
وی درباره جزئیات وقوع سیل در 6 استان گفت: 46 شهر و روستا در این مناطق امدادرسانی شده و 96 نفر از طریق برپایی چادر اسکان اضطراری یافته‌اند.
وی از امدادرسانی به 2 هزارو 280 نفر حادثه‌دیده خبر داد و گفت:‌ تا کنون 12 نفر در استان‌های خراسان رضوی، گلستان و خراسان شمالی جان خود را به دلیل وقوع این سیل از دست داده‌اند و 6 نفر مفقود شده که نیروهای امدادی در تلاش هستند که اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.
** مردم آماده مواجه با سیل نبودند
به گزارش ایرنا، شاهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر به امدادرسانی در مناطق سیل زده کشور، به هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در برخی استان های کشور اشاره کرد و گفت: مراکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر با ارتباطی که با دیگر سازمان ها از جمله با سازمان هواشناسی در این خصوص دارند، اطلاعات لازم را درباره فرایندهای هواشناسی و بارش های شدید در برخی استان های کشور دراختیار داشتند و به تیم های امدادی مناطق، هشدار لازم داده شده بود.
فتحی با تاکید بر اینکه تیم های امدادی هلال احمر قبل از وقوع سیل در مناطق پیش بینی شده به طور کامل آماده بودند؛ خاطرنشان کرد: تیم های هلال احمر به طور 24 ساعته آماده هستند اما با وقوع حوادثی چون سیل در مناطقی از کشور، تیم های ما با تعداد بیشتر و آمادگی بیشتری وارد عملیات می شوند
وی با بیان اینکه در هر 5 استان سیل زده، تیم های واکنش سریع هلال احمر حضور داشتند اظهار کرد: زمانی که برای حضور بالگرد امدادی در مناطق سیل زده خراسان رضوی اعلام نیاز شد، تیم واکنش سریع هلال احمر در مدت کمتر از نیم ساعت آماده اعزام به منطقه سیل زده بود و این سرعت حضور در منطقه حادثه دیده، از رکوردهای عملیاتی هلال احمر؛ حتی در دنیا محسوب می شود.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه در سیل اخیر عملیات جست و جو و نجات نیز در مرحله پاسخ انجام شد، تاکید کرد: امدادرسانی به سیل زدگان تا حصول نتیجه کامل ادامه خواهد داشت.
فتحی در ادامه، با تاکید بر ضرورت توجه به جامعه آماده، علت تعداد زیاد جان باختگان این سیل را آماده نبودن جامعه عنوان کرد و افزود: با وجود اعلام هشدار درباره بارش های شدید در برخی مناطق کشور و اطلاع رسانی به موقع و همچنین تخلیه مردم از مناطق پیش بینی شده، باز شاهد تلفات در این مناطق گردشگری که انبوهی از مردم حضور داشتند، بودیم.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر متذکر شد: وقتی از جامعه آماده صحبت می کنیم به این معنی است که مردم، خطرات پیرامون خود را بشناسند و نسبت به آن آگاهی داشته و نگرش خود را نسبت به حوادث تغییر دهند که با تغییر نگرش، رفتار آنها تغییر کرده و برای حوادث آماده می شوند بنابراین هشدارها را در این گونه حوادث جدی می گیرند.
اجتمام**3377 ** 1418
خبرنگار: سمانه زین العابدین ** انتشار: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید